hotelowa recepcja klucze

Wymagania dotyczące kategorii hotelu – co posiada hotel 5 gwiazdowy

 

Każdy hotel posiada zupełnie odmienne podejście do klienta, inne wyposażenie, przystosowanie się do potrzeb różnych klientów i jego oferta jest odpowiednio dobrze przygotowana. Dzięki odpowiednio dobranym elementom obiektu hotelarskiego międzynarodowe organizacje hotelarskie, jak również krajowe instytucje certyfikujące nadają odpowiednią kategorię hotelowi, aby wskazać poziom usług oferowanych przez dany obiekt.

Kategorie hoteli

mały hotel poza miastem

Ocena hotelu obejmuje dojście do obiektu i miejsca parkingowe przy hotelu.

Hotele podzielone są według przyznawanym ich gwiazdkowym. W zależności od poziomu świadczonych usług poszczególne hotele otrzymują od 1 do 5 gwiazdek – zarówno w systemie międzynarodowej klasyfikacji hotelu, jak też w przypadku lokalnej, polskiej klasyfikacji hoteli.

Różnice pomiędzy klasyfikacjami Polskimi nadawanymi zgodnie z wytycznymi nadanymi przez Ministerstwo Turystyki. Wytyczne jakie nadawane są tym obiektom oznaczone są w odpowiednim dokumencie „Wymagania wyposażenia oraz świadczenia usług hotelowych”.

Zgodnie z określonymi wymaganiami zobaczyć można między innymi podstawowe różnice pomiędzy hotelami niskiej klasy i tymi z większą ilością gwiazdek.

Wejście to podstawa

mały hotel w londynie

Wejście hotelu w Londynie w centrum miasta

Podstawowym elementem wpływającym na ocenę hotelu i otrzymanie jakiejkolwiek kwalifikacji w systemie Polskim jest posiadanie w hotelu odrębnego wejścia, odpowiednio osłoniętego przed namiarem powietrza – a więc przewiewów i przeciągów. Jednocześnie nie ma znaczenia dla klasyfikacji hoteli 1 i 2 gwiazdowych jak dobrze wejście będzie osłonięte przed deszczem – zadaszenie drzwi wejściowych (otwieranych w sposób automatyczny – co jest dodatkowym elementem do oceny) jest elementem hoteli klasy 3 gwiazdek.

Jeżeli hotel posiada podjazd pod drzwi który również jest zadaszony może po spełnieniu innych kryteriów liczyć nawet na 4*. Póki jesteśmy jeszcze przed wejściem do hotelu warto zaznaczyć, że w najwyższej klasy hotelach goście oraz ich bagaże posiadają osobną drogę wejście do hallu hotelowego.

W dobrych hotelach projektanci dbają również o rzeczy, które są niezauważalne dla gości obiektów – to między innymi osobne drogi dojazdu dla pracowników, oraz dostawców, niewidoczne dla hotelowych gości.

Hotele zwykle otoczone są odpowiednimi elementami zieleni, oraz dekoracji przy wejściach i w drodze dojścia do recepcji. Utrzymanie terenu wejścia do hotelu w odpowiednim stanie gwarantującym komfortowe dojście do obiektu, oraz miejsca parkingowe dla gości jest warunkiem koniecznym dla hoteli każdej klasy.

Stróż parkingowy jest z kolei elementem klasyfikacji hoteli klasy 4 i 5 gwiazdek.

Czytaj dalej: Po wejściu do hotelu – system hotelowy, kwalifikacja hoteli