recepcja hotelu ritz

Kwalifikacje hoteli – wnętrze

W jednym z poprzednich wpisów opisywaliśmy jak oceniane są pewne elementy wystroju zewnętrznego hoteli, ich usługi oraz różnice jakie występują pomiędzy poszczególnymi klasami hoteli od jednogwiazdkowych, po ekskluzywne hotele zakwalifikowane na 5 gwiazdek – ze strzeżonym parkingiem, wygodnym, zadaszonym podjazdem pod drzwi hotelu.

Wygoda i wymagania klientów względem systemu wentylacji w hotelu, jak też innych instalacji wymaganych do pozytywnej klasyfikacji hoteli.

Hotele kilkugwiazdkowe powinny zapewnić odpowiedni komfort pobytu gości hotelowych. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie dopasowanie na przykład temperatury w pomieszczeniach ogólnodostępnych dla gości – hall, recepcja, restauracja.

hotel lincoln recepcja

Recepcja hotelu Lincoln

Od hoteli 4 i 5 gwiazdowych wymagane jest posiadanie instalacji klimatyzacyjnej w hotelu, o odpowiedniej wydajności pracy, który umożliwia utrzymanie temperatury powietrza pomiędzy 20 – 24 stopnie celcjusza o każdej porze roku. Hotele 3 gwiazdowe muszą być wyposażone już jedynie w wentylację mechaniczną (nie typową grawitacyjną pozbawioną wyciągów). Ważne jest, że jeżeli hotel posiada sale konferencyjną to dla utrzymania kwalifikacji 3 musi posiadać sprawną klimatyzację uwzględniającą wydajność podaną dla systemów 4-5gwiazdkowych.

Pozostałe hotele muszą być wyposażone w wentyalcję.

Klimatyzacja w pokoju hotelowym – od 4 gwiazdek

sprawna klimatyzacja

Hotele 4 i 5 gwiazdowe muszą zapewnić klimatyzację we wszystkich pomieszczeniach

Sprawna klimatyzacja zapewniająca możliwość ustawienia temperatury z zakresie 20-24 stopnie i utrzymanie jej bez względu na porę roku jest cechą wymaganą jedynie od hoteli czterogwiazdkowych. Pozostałe kategorie hoteli powinny posiadać sprawną wentylację grawitacyjną lub mechaniczną. Niestety na tym etapie nie rozdziela się kwalifikacji hoteli, co sprawia, że niemożliwe jest ocenienie czy w hotelu 3 gwiazdkowym będziemy posiadać chociażby wyciąg w wentylacji umożliwiający pozbycie się przykrych zapachów. Również w przypadku ubikacji/łazienek występujących w hotelach 1 i 2 gwiazdkowych dopuszcza się wentylację grawitacyjną bez wyciągu / wentylatora jeżeli kubatura pomieszczenia przekracza 6,5m kw, a w przypadku mniejszych pomieszczeń sanitarnych – jeżeli w pomieszczeniu jest uchylne okno.

recepcja hotelu klimatyzowanego 4 gwiazdkowego

Wnętrze ogólnodostępne w hotelach 4+ objęte jest klimatyzacją.

Standard w każdej gwiazdce

Standardowym elementem w każdym hotelu, który otrzymał przynajmniej jedną gwiazdkę będzie ciepła woda dostępna bez ograniczeń przez całą dobę, jak również ogrzewanie obiektu. W obiekcie powinien znajdować się również telefon dostępny dla gości i oświetlenie dopasowane do charakteru pomieszczenia.

Internet nie musi być standardem

Chociaż wydawać by się to mogło czymś naturalnym, że internet jest wszędzie i umożliwia niemal z każdego miejsca na świecie połączenie się przez sieci bezprzewodowe (nawet w autobusach miejskich) to jednak w klasyfikacji hoteli dla obiektów 1 gwiazdowych nie istnieje obowiązek udostępnienia sieci dla gości. Co ciekawe, istnieć musi instalacja umożliwiająca oglądanie telewizji i radia.