hotel pokoje

Hotel dostosowany dla niepełnosprawnych

Przystosowanie hotelu do potrzeb niepełnosprawnych

Różne systemy hotelowe klasyfikują obiekty według innych sposobów oceny obiektu. Co ważne – nie wszędzie ilość gwiazdek będzie oznaczać taki sam standard. Niektóre hotele posługują się krajowym systemem klasyfikacji, a inne używają klasyfikacji międzynarodowej, która zwraca uwagę na inne szczegóły. W tym artykule opisujemy polskie wymagania względem hoteli i systemów hotelowych, oraz kategorie jakie otrzymują za spełnienie danych warunków.

Dostosowanie się do wygody i udogodnień dla niepełnosprawnych

W przypadku nowo wybudowanych obiektów o określonej przepisami liczbie kondygnacji stosowane prawo budowlane wymaga odpowiedniego dopasowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się o kulach czy na wózku inwalidzkim. Osoby niepełnosprawne ruchowo, aby móc wygodnie korzystać z całej przestrzeni hotelowej muszą poruszać się na swoim wózku inwalidzkim. Dostosowanie budynku do potrzeb niepełnosprawnych jest tutaj wizerunkową koniecznością. O ile

widny w hotelach

Windy w hotelach zależne są od ilości pięter

windy schodowe nie należą do najtańszych rozwiązań, to jednak jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż dźwig osobowy. W przypadku klasyfikacji posiadanie odpowiednich wind wygląda następująco:

W części przeznaczonej dla gości posiadanie windy w obiekcie wymagane jest dla obiektów starających się o posiadanie 1 gwiazdki, których wysokość budynku jest większa niż 4 kondygnacje (w Polsce parter też jest kondygnacją, piwnica również). Jednak wymagania dotyczące windy schodzącej poniżej poziomu 0 wymagane jest dla hoteli 5 gwiazdowych w przypadku istnienia na tych niższych kondygnacjach pomieszczeń przeznaczonych dla gości (SPA, Basen, garaż), w tej klasie hoteli ważne jest również posiadanie windy dla gości już od 1 kondygnacji użytkowanej przez gości). W hotelach 4 i 5 gwiazdek konieczne jest również zapewnienie oddzielnej windy towarowo-bagażowej.

pokoj hotelowy wystroj

Nietypowy wystrój pokoju hotelowego

Bezpieczeństwo w hotelu

Aby zapewnić swoim gościom maksymalny poziom komfortu, spokoju i bezpieczeństwa hotelarze starający się o klasyfikację na wysoki poziom zobowiązani są do zapewnienia dwustronnego zasilania obiektu przy określonej liczbie pokoi – dla 5 gwiazdowego hotelu ilością jaka będzie wyznaczać konieczność dywersyfikacji źródeł prądu w obiekcie będzie 150 jednostek mieszkalnych. Dla 4 gwiazdek prób wynosi 200 a 5 gwiazdkowe obiekty 300jm.

Przeczytaj też odnośnie pierwszego wrażenia przy klasyfikacji hotelowej, oraz o elementach podstawowej obsługi wymaganej od hoteli.