Jakie zajęcia terapeutyczne (Katowice) oferują szkoły prywatne?

Szkoły prywatne, w tym szkoły przysposabiające do pracy, oferują szereg różnorodnych zajęć terapeutycznych. Ich celem jest wsparcie uczniów w ich prawidłowym rozwoju, rozwijanie zainteresowań i pomoc w nauce. Poniżej przedstawiamy listę popularnych zajęć terapeutycznych, które możemy spotkać w szkołach prywatnych (Katowice i inne miasta).

Zajęcia terapeutyczne – metoda snoezelen

Głównym celem metody snoezelen (sala doświadczenia światła) jest pomoc uczniom w przywróceniu im prawidłowych zdolności interpersonalnych, umiejętność nawiązywania kontaktów, adaptacja w świecie, w którym żyją. Dedykowana jest ona głównie osobom z autyzmem, u których zmysłowe doświadczenie świata jest zaburzone. Podstawą tej metody jest stwierdzenie, że zmysły stanowią bardzo ważną rolę w rozwoju każdego człowieka.

Metoda snoezelen to holenderska metoda zajęć terapeutycznych. Stanowi przykład terapii polisensorycznej, a jej zadaniem jest silne stymulowanie poznania świata przez dziecko na poziomie sensorycznym. Co wyróżnia tę metodę? Przede wszystkim to, że jest ona realizowana w specjalnie urządzonym pomieszczeniu, które wyposażone zostało w różne urządzenia do stymulacji rozwoju zmysłów. Takie sale możemy spotkać nie tylko w prywatnych szkołach, ale także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, szpitalach, a nawet w hospicjach. Celem tej metody jest pobudzania zmysłów poprzez doświadczenie innego świata. Dzięki temu uczniowie uczą się, jak prawidłowo budować relacje z innymi ludźmi, uczą się współżycia z innymi oraz dostosowania się do środowiska, w którym żyją. Dla osób z autyzmem to niezwykle ważne. Takie zajęcia terapeutyczne są niezwykle efektowne i stają się coraz popularniejsze. Prowadzone są między innymi w prywatnej szkole Otwarte Okno w Tychach: http://www.otwarteokno.edu.pl/strony/155/terapie/

Metoda Warnkego – zajęcia terapeutyczne dla dzieci z trudnościami w nauce

Metoda Warnkego dedykowana jest przede wszystkim uczniom, którzy mają problemy w nauce. Prowadzone badania pokazują, że blisko 15 procent uczniów ma trudności z uczeniem się, pisaniem oraz czytaniem. Wspomniane zajęcia terapeutyczne zostały opracowane przez Freda Warnke – niemieckiego specjalistę od komunikacji. Obecnie uważane są za najnowocześniejszą metodę leczenia dysleksji. W tej metodzie angażuje się wzrok, słuch, a także funkcje motoryczne. Warto podkreślić, że takie zajęcia terapeutyczne przeznaczone są nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Mogą z niej skorzystać osoby, które mają problemy logopedyczne, problemy z nauką czytania i pisania lub zaburzenia przetwarzania słuchowego. Dedykowana jest też osobom jąkającym się i tym, którzy przeszli udar, gdyż usprawnia funkcjonowanie mózgu po jego uszkodzeniu.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *