Największy namiot świata!

Od zawsze ludzie mieli w sobie pęd do wielkości – przejawiało się to w wielu dziedzinach i było często źródłem istotnych odkryć, dokonanych w trakcie szukania rozwiązań do tego, by sięgać jeszcze wyżej.

Dziś właściwie w wielu dziedzinach, zwłaszcza w nowoczesnych technologiach, obserwuje się poniekąd odwrotny trend – tworzenie jak najmniejszych urządzeń, które zarazem pomieszczą w sobie jak najwięcej funkcji. Niemniej jednak manię wielkości wciąż widać – lubimy duże samochody, a miejscowościom prestiżu dodają wysokie budynki (całe szczęście, że są w nich windy dla niepełnosprawnych!). Nikt jednak nie ma największego namiotu świata. Nikt, oprócz Astany!

askana

Astana, Kazachstan – tu warto być!

Kazachstan to państwo, które kojarzy nam się często głównie ze stalinowskimi łagrami z przeszłości. Ale właśnie – to już przeszłość i chociaż Kazachstan jest jednym z państw o najniższej gęstości zaludnienia, to jednak intensywnie żyje w swoich największych miejscowościach – a zwłaszcza w Astanie, która jest jego stolicą. Miasto to jest zresztą zachwycające – nie brakuje w nich miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć. Jest tu przede wszystkim wiele budynków robiących na turystach niesamowite wrażenie:

  • Bajterek – wieża widokowa o wyjątkowym kształcie, oddana do użytku w 2002 roku, o wysokości 105 metrów
  • Piramida Pokoju i Pojednania – budynek z 2006 roku o wysokości 74 metrów, we wnętrzu którego znajduje się teatr operowy
  • pałac prezydencki Ak Orda – monument oddany do użytku w 2004 roku

Architektura w wielu miejscach na świecie potrafi jednak robić wrażenie, jednak tylko w Astanie znajduje się największy namiot świata.

Khan Shatyr (Chan Szatyr)

kazachstanJest to centrum rozrywkowo-handlowe w Astanie. Khan Shatyr to namiot powstały na 200-metrowej betonowej podstawie w kształcie elipsy. Zewnętrzna struktura namiotu została pokryta EFTE – specjalnym plastikiem, który z jednej strony przepuszcza do wnętrza światło, a z drugiej strony stanowi izolację przed kazachską pogodą, która w ciągu roku potrafi przejść od -30 do +30 stopni Celsjusza. Wewnątrz namiotu znajdują się m.in. sklepy, restauracje i kawiarnie, jednak największą atrakcją jest sztuczna plaża.

Największy namiot na świecie zdecydowanie warto zobaczyć, można więc pomyśleć o wycieczce do Kazachstanu, a co w kwestii namiotów mamy w Polsce? Wynajem namiotów daje nam wiele możliwości, a namioty – w przeciwieństwie do Chan Szatyr, możemy transportować w dowolne miejsce, bo są w pełni mobilne. Jeśli zaś korzystanie z namiotów nam się spodoba, zawsze możemy kupić je na własność.