Festyny, jarmarki i dni miasta. Znaczenie dla społeczności

Festyny, jarmarki i dni miasta mają duże znaczenie dla społeczności lokalnej. Choć ich forma dzisiaj odbiega od XX wiecznych wydarzeń dla miejscowych, wciąż są one organizowane. Co dzieje się podczas takich wydarzeń? Jakie znaczenie ma to dla mieszkańców i jaki jest ich charakter udziału w tego typu eventach, dowiecie się o tym czytając artykuł.

 

Festyn – co to jest?

 

Festyn to wydarzenie plenerowe organizowane dla lokalnej społeczności przez społeczność lokalną. Podczas takiej imprezy organizowane są zazwyczaj różnego typu atrakcje takie jak koncerty, konkursy, pokazy, a wszystkiemu towarzyszą kramy w zależności od imprezy są ze słodkościami, bibelotami, a także są tam strefy gastronomiczne, w których można najczęściej kupić fast foody, piwo i watę cukrową. Oczywiście na festynie nie może zabraknąć również osób sprzedających balony i towar na festyny. Organizatorem festynu może być szkoła, która przygotowuje imprezę dla społeczności szkolnej, różne stowarzyszenia, gminy itp.

 

Jarmarki

Jarmarki są wydarzenia, w których w jednym miejscu zbierają się sprzedawcy, którzy w budkach i kramach sprzedają rożne towary związane z tematyką wydarzenia, np. na jarmarku Bożonarodzeniowym sprzedawane są miody, grzańce, pierniki, ozdoby świąteczne, ciepłe wełniane skarpety itp., a na jarmarki Wielkanocne, kolorowe jaja, ozdoby wielkanocne, mazury. Jarmarki najczęściej kojarzone są z kramami ulokowanymi na rynku.

 

Dni miasta

 

Większe miasta organizują wydarzenie zwane dniami miasta, np. Dni Sosnowca. Odpowiedzialna za organizację takiego wydarzenia są władze miasta. Dni miasta są to większe imprezy, na które zapraszane są niekiedy gwiazdy światowego formatu, które dają koncerty. Oczywiście podczas dni miasta, podobnie jak w przypadku festynu, ale na większą skalę, są strefy gastronomiczne, strefy zabaw dla dzieci itp..

 

Dlaczego takie wydarzenia są ważne?

 

Wydarzenia te mają długą historię, sięgającą lata przed rozpoczęciem globalizacji. Dzisiaj stopniowo takie wydarzenia zanikają, choć, porównując z kilkoma latami wstecz tendencja znowu się odwraca, co świadczy o tym, że coraz więcej osób chce identyfikować się ze swoją społecznością lokalną, a takie wydarzenie to sposób do nawiązania relacji.