Jak kupić swój pierwszy samochód?

Osoby świeżo po ukończeniu 18-stego roku życia i uzyskaniu prawa jazdy często zastanawiają się jak zakupić swój pierwszy samochód i jaki powinien on być. Artykuł ten nie dotyczy tylko i wyłącznie młodocianych, gdyż w różnym wieku zdawane jest prawo jazdy. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pierwszego samochodu?

kia mysłowiceMiejskie auto

Na samym początku warto zastanowić się nad przeznaczeniem naszego samochodu. Jeśli póki co, jedynymi drogami po jakich będziemy się poruszać będą miejskie drogi, a trasa to praca-dom i czasami zakupy to wówczas warto zakupić miejskie auto, które gabarytami znacznie różni się od limuzyn. Jak już zostało wspomniane, auto typowo miejskie jest mniejsze, a więc z łatwością zaparkujesz niemal w każdym miejscu, co dla osoby nieposiadającej zbyt dużego doświadczenia za kierownicą może być istotne. Oprócz tego, miejskie auta spalają niewiele paliwa, jeśli się je dobrze eksploatuje. Przeważnie mają one małe silniki, które są bardzo oszczędne. Takie auta oferuje np. marka Kia. Mysłowice czy Katowice – w każdym z tych miejsc znajdziemy samochody tejże marki. Między innymi miejskim, małym autem może być Kia Picanto.

Mały silnik = mniejsze OC

Niewątpliwie zabójstwem dla nowych kierowców jest fakt, że opłaty za samochód, a mianowicie ubezpieczenie OC jest ogromne. Kupując starszy model auta czasem musimy zapłacić taką samą kwotę OC, ile wynosi wartość samochodu. Często dopisuje się współwłaścicieli, którzy mają już kilka czy kilkanaście lat prawo jazdy i w ten sposób kwota się obniża. Dlatego dla młodocianych kierowców polecamy mniejsze pojemnościowo silniki, dzięki którym kwota OC będzie również niższa.

Jazda próbna

Podczas oględzin potencjalnego samochodu należy przede wszystkim postawić na jazdę próbną. Dzięki temu zobaczymy, czy dane auto nam odpowiada i czy dobrze się je prowadzi. Komfort jazdy jest niezwykle istotny podczas zakupu samochodów. Możemy wówczas zobaczyć czy parkowanie będzie nam sprawiało kłopot, czy auto jest za duże czy wręcz za małe i przyjrzeć się mu z bliska.

Artykuł powstał dzięki współpracy z salonem Kia Mysłowice.