Wakacje z osobą niepełnosprawną

Czas wakacji właśnie trwa. Za oknem mamy piękną pogodę, a coraz więcej osób spędza urlop w Polsce oraz poza jej granicami. Ludzie wybierają różne kierunki – jadą nad morze, w góry czy na wycieczkę objazdową po ciekawych zabytkach. Jednak są także osoby, które są niepełnosprawne. Często hotele i pensjonaty nie są przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, choć na około ciągle się o tym mówi. Jak powinien wyglądać budynek przystosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej?

Pielęgniarka na miejscu

Jeśli mamy zamiar przyjmować do swojego pensjonatu osoby z niepełnosprawnością III stopnia, to warto zastanowić się czy nie zatrudnić tutaj pielęgniarki. Jeśli nie mamy aż takich funduszy – może warto pomyśleć o dodatkowym szkoleniu personelu naszego pensjonatu czy hotelu. Często nawet podstawowe umiejętności medyczne mogą się przydać. Nie wspominając już o kursie pierwszej pomocy, który jest wręcz obowiązkowy.

Brak barier architektonicznych

Nadrzędnym problemem każdego budynku jest to, że nie jest on przystosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Często problem pojawia się już na samym początku, gdy nie ma odpowiedniego wjazdu po schodach, aby móc do budynku w ogóle wejść. Warto zatem zainwestować w platformy dla niepełnosprawnych, które są jednym ze sprzętów medycznych, który przydaje się do wejścia po schodach dla osoby niepełnosprawnej (przykładowe platformy dla niepełnosprawnych znajdziesz tutaj: https://www.windydlaniepelnosprawnych.com.pl/platformy-dla-niepelnosprawnych)  . Oprócz tego, wszelkiego rodzaju korytarze czy drzwi muszą być odpowiedniej szerokości, tak, aby osoba niepełnosprawna mogła swobodnie przemieszczać się po budynku na swoim wózku inwalidzkim.

Elementy pomocne w pokoju

Bardzo dobrze zostaną odebrane wszelkiego rodzaju uchwyty, które za zadanie mają pomóc osobie niepełnosprawnej podczas wstawania czy korzystania z toalety. Takie uchwyty powinny być przede wszystkim chropowate, aby ręka nie ślizgała się po nich. Warto również poczytać więcej o tym, na jakich wysokościach powinny być montowane. Nawet takie uchwyty muszą mieć wszelkiego rodzaju certyfikaty i atesty.