przyczepa kempingowa

W co wyposażyć przyczepę kempingową?

Mimo, iż decyzję w kwestii podstawowego wyposażenia podejmujemy już w momencie zakupu przyczepy kempingowej, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby o dodatkowe sprzęty do przyczepy zadbać tuż po zakupie.

Elementy dodatkowego wyposażenia to kwestia indywidualna, dlatego też największym powodzeniem cieszą się używane przyczepy kempingowe, które możemy zaadoptować od samego początku według naszych potrzeb. Lista potrzeb ewentualnych dodatków zwykle jest spora, szczególnie wtedy, gdy często wyjeżdżamy w długie podróże.

Zanim zrobimy listę zakupów musimy zastanowić się jednak jakie ograniczenia pojemnościowe i wagowe ma nasza przyczepa tak, aby jej nie przeładować. Dlatego też zdecydujmy się na takie akcesoria, które faktycznie będą nam niezbędne w czasie podróżowania. Sporządzając listę potrzebnych rzeczy musimy wziąć pod uwagę sezonowość: inne sprzęty i dodatki przydadzą nam się jeśli wyjeżdżamy latem, a co innego kiedy wybieramy się w podróż w sezonie zimowym.

Podstawowe elementy wyposażenia

Podstawowymi elementami wyposażenia w przyczepie kempingowej, czy też niezbędnymi urządzeniami, o jakie trzeba zadbać będąc posiadaczem przyczepy jest ogrzewanie gazowo-elektryczne i system nawiewu. Podróżowanie z przyczepą kempingową powinno być komfortowe, tak więc musimy rozwiązać te obie kwestie i jeśli nasza przyczepa nie posiada fabrycznie zainstalowanych tych urządzeń, zainwestować dodatkowo w te systemy. Wiele nowych modeli przyczep posiada klimatyzację, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować ją również w starszych modelach, trzeba tylko pamiętać, że klimatyzacja działać będzie jedynie przy zasilaniu 220V, zaś nawiew jest możliwy przy 12V i korzystaniu z akumulatora.

Jeśli mowa o komfortowych warunkach, ważne by nasza przyczepa kempingowa miała dostęp do wody i wyposażona była w instalacje sanitarne. Świetnym rozwiązaniem jest również terma, która będzie ogrzewała wodę. Tu należy pamiętać, że terma może być albo elektryczna, na 220V albo gazowa.

Najczęściej również niezbędnym elementem wyposażenia będzie lodówka, nawet jeśli nie zamierzamy gotować warto ją mieć dla najpotrzebniejszych kilku produktów, lub chociażby po to aby posłużyła do chłodzenia napojów czy przechowywania warzyw w sezonie letnim. Lodówki w przyczepach działają podczas postoju zarówno na 220V, jak i na gaz. W niektórych rozwiązaniach można podczas jazdy również zasilać lodówkę z gniazda samochodowego.

Ja widać powyżej, ze względu na wiele możliwości zasilania urządzeń gazem, a także ze względu na fakt, iż większość modeli przyczep posiada kuchenki gazowe, niezbędna jest również butla z reduktorem.

przyczepy kempingowe

Dodatkowe elementy wyposażenia i akcesoria

Markizy i rolety to kolejne akcesoria niezbędne podczas biwakowania. Zapewnią nie tylko skuteczną ochronę przed słońcem, nagrzewającym wnętrze używanej przyczepy kempingowej, ale także zapewnią odrobinę prywatności.

Warto zaopatrzyć przyczepę również przedsionek, który zapewni dodatkową przestrzeń mieszkalną podczas podróży, a także zapewni osłonę wejścia do przyczepy przed deszczem czy wiatrem w przypadku gorszej pogody.

Wybierając się w podróż z przyczepą kempingową wiele osób zabiera ze sobą rowery, w takiej sytuacji musimy więc pomyśleć o dodatkowym bagażniku na jednoślady.

Myśląc o dodatkowych akcesoriach dla naszego pojazdu możemy zainwestować w dodatkowe lusterka boczne ułatwiające holowanie przyczepy kempingowej. Dzięki temu zwiększy się komfort podróżowania i bezpieczeństwo podróży.