silnik elektryczny do roweru

Silnik w rowerze elektrycznym – jaki wybrać?

Decydując się na rower elektryczny zapewne przyjdzie nam zastanowić się jakiego dokładnie silnika potrzebujemy. Na rynku można dostać przeróżne rowery elektryczne z silnikami o szeroki zakresie mocy, ale też z innym miejscem usadowienia w rowerze. Warto się trochę dłużej nad samym silnikiem zastanowić, aby zakup całego roweru był w pełni świadomy i optymalny.

Miejsce silnika w rowerze

Są różne sposoby montażu silnika w rowerze elektrycznym. Może być on zainstalowany w piaście koła przedniego, w piaście koła tylnego lub w centralnej części roweru czyli w mechanizmie korbowym. Każde z tych rozwiązań będzie miało wpływ na użytkowanie roweru ponieważ w innym miejscu będzie znajdował się środek ciężkości. Najbardziej naturalną pozycją będzie mechanizm korbowy, przy umieszczeniu silnika z przodu lub z tyłu, środek ciężkości będzie się przesuwał e jedną lub drugą stronę. Przy turystycznej, spokojnej jeździe nie powinno to mieć większego znaczenia dla użytkownika.

Moc silnika elektrycznego

Moc silnika do roweru elektrycznego podawana jest w watach. Im większa moc silnika tym jest on bardziej sprawny i daje więcej wspomagania podczas jazdy. Silniki z większą mocą lepiej poradzą sobie ze stromymi odjazdami i umożliwią szybszą jazdę. Warto mieć jednak na uwadze, że jazda z bardziej wytężonym silnikiem będzie powodowała większą stratę energii, więc jeśli posiadamy baterię o małej pojemności, lepiej dostosować do niej słabszy silnik. Mocne silniki świetnie sprawdzą się do jazdy w ciężkim, górzystym terenie. Silniki słabsze, z zakresu 200 – 500W są dobrym wyborem do jazdy rekreacyjnej i typowo miejskiej.

silnik elektryczny w piaście koła

Ostateczny wybór silnika elektrycznego w rowerze musi być uzależniony od charakterystyki jazdy, przeznaczenia roweru, terenu w jakim będzie pracował. Nie ma potrzeby kupować mocnego silnika do spokojnych dojazdów do pracy. I odwrotnie, silnika najsłabszy szybko odmówi współpracy przy intensywnej terenowej jeździe.