mieszkania

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Zakup mieszkania nie jest sprawą, przez którą przejdziemy gładko i bezstresowo, jednak bez wątpienia warto wiedzieć, na co zwracać uwagę na każdym etapie – to pozwoli nam na możliwie jak najmniej stresującą procedurę, a przede wszystkim – na bezpieczną transakcję.

ceny mieszkań w mysłowicach

Bezpieczny zakup mieszkania

Mieszkanie to poważna inwestycja – po pierwsze kosztuje niemało, a po drugie oczekujemy od niego przede wszystkim tego, że będzie dla nas bezpieczne i… nasze. By tak było rzeczywiście i by inwestycja była trafiona, musimy sprawdzić wiele rzeczy zanim złożymy podpis na umowie kupna-sprzedaży. Zarówno kupując mieszkanie deweloperskie, jak i z rynku wtórnego, musimy być ostrożni i uważni oraz dopilnować pewnych kwestii, zanim podpiszemy umowę. W obu przypadkach rzeczy te jednak różnią się między sobą.

Na co zwracać uwagę w przypadku mieszkań z rynku wtórnego?

mieszkaniaMieszkania z rynku wtórnego to mieszkania z często wieloletnią historią. Oznacza to dla nas, że musimy ją jak najlepiej poznać. Dlatego też powinny nas zainteresować takie kwestie jak:

  • kto mieszkał w mieszkaniu oraz dlaczego obecny właściciel chce je sprzedać
  • kto jest prawnym właścicielem – weryfikujemy to poprzez odpis z księgi wieczystej oraz akt notarialny
  • jakie remonty i z jakiego powodu były przeprowadzane w mieszkaniu
  • czy w mieszkaniu są zameldowani lokatorzy – tu oczywiście musimy uzyskać zaświadczenie, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany
  • sytuacja finansowa mieszkania – czy są zaległości w opłatach lub czy mieszkanie jest obciążone długami – wymagajmy zaświadczeń ze wspólnoty mieszkaniowej, dostawców mediów itp.

To pozwoli nam zweryfikować, czy kupując mieszkanie nie narazimy się na kłopoty, których wolelibyśmy uniknąć, a mogą kosztować nas sporo nerwów i pieniędzy. Dodatkowo dowiedzmy się też, jakie jest sąsiedztwo, ponieważ wiadomo, że potrafi ono nierzadko napsuć krwi.

Ceny mieszkań w Mysłowicach, podobnie jak w każdej innej miejscowości potrafią przyprawić nas o zawrót głowy, dlatego często jesteśmy zachwyceni, kiedy uda nam się znaleźć jakąś naprawdę tanią ofertę i mamy ochotę jak najszybciej podpisać umowę, bo przecież to taka okazja! Warto jednak studzić emocje i najpierw dokładnie weryfikować stan prawny i finansowy interesującej nas nieruchomości, a przed złożeniem podpisu na umowie – dokładnie i ze zrozumieniem ją przeczytać. W ten sposób zaoszczędzimy sobie wielu możliwych kłopotów.